Wide-necked square bottle; HDPE; white; 30 g; thread 45 mm; vol. 250 ml for tamper evident closures; UN 3H1/X0.8/S
€1.49
€1.77
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 272 |
€1.49
/ net
|
| until 1637 |
€1.28
/ net
14 %
|
| until 3275 |
€1.17
/ net
21 %
|
| from 3276 |
€1.07
/ net
28 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
2-0201-0250-45
- 250ml Volumen Fassungsvermögen
- Robuster HDPE Kunststoff
- Kunststoff weiß
- Gewinde OV 45
- Mit eingezogenem Etikettierfeld
- Geschmacks- und geruchsneutral
- Ideal zum Abfüllen chemisch-technischer Stoffe
- Mit UN-Zulassung für Feststoffe
- Für hochwertige Pulver und Salze, Füllgüter, die UN-Zulassung benötigen, ideal für Rückstellmuster
- Verschluss: Originalitätsverschluss blau
Technical details
| Volume: | 250 ml / 0.25 liter |
|---|---|
| Length: | 59 mm |
| Width: | 59 mm |
| Height: | 129.5 mm |
| Weight: | 30 g |
| Packaging unit: |
273 Pieces per carton
3276 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233010 |
| Material: | HDPE |
| Product Carbon Footprint: | 86.50 g CO₂e |
| UN approval: | 3H1/X0.8/S/... |
| color: | white |
| thread: | OV 45 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.