Wide-necked square bottle; HDPE; white; 18 g; thread 32 mm; vol. 100 ml for tamper evident closures; UN 3H1/X0.3/S
€1.19
€1.42
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 611 |
€1.19
/ net
|
| until 3671 |
€1.02
/ net
14 %
|
| until 7343 |
€0.93
/ net
22 %
|
| from 7344 |
€0.85
/ net
29 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
2-0201-0100-32
- 100ml Volumen Fassungsvermögen
- Robuster HDPE Kunststoff
- Kunststoff weiß
- Gewinde OV 32
- Mit eingezogenem Etikettierfeld
- Geschmacks- und geruchsneutral
- Ideal zum Abfüllen chemisch-technischer Stoffe
- Mit UN-Zulassung für Feststoffe
- Für hochwertige Pulver und Salze, Füllgüter, die UN-Zulassung benötigen, ideal für Rückstellmuster
- Verschluss: Originalitätsverschluss blau
Technical details
| Volume: | 100 ml / 0.1 liter |
|---|---|
| Length: | 45 mm |
| Width: | 45 mm |
| Height: | 101 mm |
| Weight: | 18 g |
| Packaging unit: |
612 Pieces per carton
7344 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233010 |
| Material: | HDPE |
| Product Carbon Footprint: | 51.10 g CO₂e |
| UN approval: | 3H1/X0.3/S/... |
| color: | white |
| thread: | OV 32 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.