Wide-necked square bottle; HDPE; white; 14 g; thread 28 mm; vol. 50 ml for tamper evident closures;
€1.06
€1.26
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 699 |
€1.06
/ net
|
| until 4199 |
€0.91
/ net
14 %
|
| until 8399 |
€0.83
/ net
22 %
|
| from 8400 |
€0.76
/ net
28 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
2-0201-0050-28
- 50ml Volumen Fassungsvermögen
- Robuster HDPE Kunststoff
- Kunststoff weiß
- Gewinde OV 28
- Mit eingezogenem Etikettierfeld
- Geschmacks- und geruchsneutral
- Ideal zum Abfüllen chemisch-technischer Stoffe
- Ohne UN-Zulassung für Feststoffe
- Für hochwertige Pulver und Salze, Füllgüter, die UN-Zulassung benötigen, ideal für Rückstellmuster
- Verschluss: Originalitätsverschluss blau, rot, schwarz und grün
Technical details
| Volume: | 50 ml / 0.05 liter |
|---|---|
| Length: | 36 mm |
| Width: | 36 mm |
| Height: | 88.5 mm |
| Weight: | 14 g |
| Packaging unit: |
700 Pieces per carton
8400 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233010 |
| Material: | HDPE |
| color: | white |
| thread: | OV 28 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.