Wide-necked square bottle; HDPE; white; 100 g; thread 80 mm; vol. 1500 ml for tamper evident closures; UN 3H1/X4/S
€3.54
€4.21
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 41 |
€3.54
/ net
|
| until 251 |
€3.04
/ net
14 %
|
| until 503 |
€2.78
/ net
21 %
|
| from 504 |
€2.53
/ net
29 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
2-0201-1500-80
- 1500ml Volumen Fassungsvermögen
- Robuster HDPE Kunststoff
- Kunststoff weiß
- Gewinde OV 80
- Mit eingezogenem Etikettierfeld
- Geschmacks- und geruchsneutral
- Ideal zum Abfüllen chemisch-technischer Stoffe
- Mit UN-Zulassung für Feststoffe
- Für hochwertige Pulver und Salze, Füllgüter, die UN-Zulassung benötigen, ideal für Rückstellmuster
- Verschluss: Originalitätsverschluss blau und rot
Technical details
| Volume: | 1500 ml / 1.5 liter |
|---|---|
| Length: | 108 mm |
| Width: | 108 mm |
| Height: | 209 mm |
| Weight: | 100 g |
| Packaging unit: |
42 Pieces per carton
504 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233010 |
| Material: | HDPE |
| Product Carbon Footprint: | 303.30 g CO₂e |
| UN approval: | 3H1/X4/S/... |
| color: | white |
| thread: | OV 80 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.