Wide-necked square bottle; HDPE; natural; 77g; thread 54 mm; vol. 1000 ml for tamper evident closures; UN 3H1/X2.5/S
€2.77
€3.30
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 80 |
€2.77
/ net
|
| until 485 |
€2.37
/ net
14 %
|
| until 971 |
€2.18
/ net
21 %
|
| from 972 |
€1.98
/ net
29 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
2-0200-1000-54
- 1000ml Volumen Fassungsvermögen
- Robuster HDPE Kunststoff
- Kunststoff natur (milchig-transparent)
- Gewinde OV 54
- Mit eingezogenem Etikettierfeld
- Geschmacks- und geruchsneutral
- Ideal zum Abfüllen chemisch-technischer Stoffe
- Mit UN-Zulassung für Feststoffe
- Für hochwertige Pulver und Salze, Füllgüter, die UN-Zulassung benötigen, ideal für Rückstellmuster
- Verschluss: Originalitätsverschluss blau
Technical details
| Volume: | 1000 ml / 1 liter |
|---|---|
| Length: | 85 mm |
| Width: | 85 mm |
| Height: | 214 mm |
| Weight: | 77 g |
| Packaging unit: |
81 Pieces per carton
972 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233010 |
| Material: | HDPE |
| Product Carbon Footprint: | 225.70 g CO2e |
| UN approval: | 3H1/X2.5/S/... |
| color: | natural |
| thread: | OV 54 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.