Wide-necked bottle; clear glass; neck GL 55; vol. 500ml
€2.40
€2.86
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 17 |
€2.40
/ net
|
| until 359 |
€2.00
/ net
17 %
|
| until 719 |
€1.82
/ net
24 %
|
| from 720 |
€1.65
/ net
31 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
1-0300-0500-55-X
500 ml Weithalsglas - rixaline - Klarglas Gewinde GL55
Technical details
| Volume: | 500 ml / 0.5 liter |
|---|---|
| Height: | 154 mm |
| Weight: | 340 g |
| Packaging unit: |
18 Pieces per carton
720 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 70109047 |
| Material: | Glass |
| Product Carbon Footprint: | 1640.40 g CO₂e |
| color: | clear |
| thread: | GL 55 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.