Wide neck can; vol. 500 ml; PETG transparent; thread 93; 40 g;
€2.17
€2.58
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 119 |
€2.17
/ net
|
| until 959 |
€1.43
/ net
34 %
|
| until 1919 |
€1.20
/ net
45 %
|
| from 1920 |
€1.09
/ net
50 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
9-4000-0500-93
- 500ml Volumen Fassungsvermögen
- Aus PETG Kunststoff, klarsichtig
- Gewinde RD 93
- PETG ist ein mit Glycol modifiziertes PET, zeichnet sich durch eine besonders hohe Transparenz aus
- Perfekte Alternative zu Glas
- Bruchsicher
- Geringes Eigengewicht, dadurch auch geringe Transport- und Entsorgungskosten
- Recyclingfähig
- Etikettierbar
- Schwer entflammbar
- Restentleerbar
- Problemloses Befüllen und Entleerung durch die große Öffnung
- Ideal für den Pharmabereich und Kosmetikindustrie
- Besonders geeignet für Tabak, homöopathische Produkte, Aromen, Duftöle, Pulver und Pasten
- Verschluss: Schraubverschluss weiß
Technical details
| Volume: | 500 ml / 0.5 liter |
|---|---|
| Height: | 98.3 mm |
| Weight: | 40 g |
| Packaging unit: |
120 Pieces per carton
1920 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233010 |
| Material: | PET-G |
| Product Carbon Footprint: | 204.40 g CO₂e |
| color: | clear |
| thread: | ND 93 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.