Wide neck can; PETG clear; vol. 1.000ml; screw thread 93; 65g
€2.84
€3.38
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 59 |
€2.84
/ net
|
| until 479 |
€1.87
/ net
34 %
|
| until 959 |
€1.74
/ net
39 %
|
| from 960 |
€1.60
/ net
44 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
9-4000-1000-93
- 1000ml Volumen Fassungsvermögen
- Aus PET Kunststoff, klarsichtig
- Gewinde RD 93
- Perfekte Alternative zu Glas
- Bruchsicher
- Geringes Eigengewicht, dadurch auch geringe Transport- und Entsorgungskosten
- Recyclingfähig
- Etikettierbar
- Problemloses Befüllen und Entleerung durch die große Öffnung
- Ideal für den Pharmabereich und Kosmetikindustrie
- Besonders geeignet für Tabak, homöopathische Produkte, Aromen, Duftöle, Pulver und Pasten
Technical details
| Volume: | 1000 ml / 1 liter |
|---|---|
| Height: | 174 mm |
| Weight: | 64 g |
| Packaging unit: |
60 Pieces per carton
960 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233010 |
| Material: | PET-G |
| Product Carbon Footprint: | 331.10 g CO₂e |
| color: | clear |
| thread: | ND 93 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.