UN-Canister; material HDPE; natural colored; vol.20l; weight 1250g; thread RD 61; UN-qualification;
€15.71
€18.69
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 3 |
€15.71
/ net
|
| until 23 |
€8.49
/ net
46 %
|
| until 47 |
€7.65
/ net
51 %
|
| from 48 |
€6.80
/ net
57 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
6-0300-300-61-1250
- 30l Volumen Fassungsvermögen
- Robuster HDPE Kunststoff
- UN – X Zulassung – für Füllgüter der Verpackungsgruppe I & II & III geeignet
- Stapelbar
- Kunststoff natur (milchig-transparent) - Füllstand jederzeit erkennbar
- Mit Tragegriff
- Weithals Gewinde RD 61
- Luft- und wasserdicht
- Etikettierbar
- Geschmacks- und geruchsneutral
- Ideal zum Abfüllen von Gefahrgut-Flüssigkeiten
- Für Säuren, Lacke, Farben, Öle, Chemikalien oder Reinigungsmittel
- Verschluss: Kanisterverschluss und Auslaufhahn
Technical details
| Volume: | 30000 ml / 30 liter |
|---|---|
| Length: | 284 mm |
| Width: | 320 mm |
| Height: | 438 mm |
| Weight: | 1250 g |
| Packaging unit: |
4 Pieces per carton
48 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233090 |
| Material: | HDPE |
| Product Carbon Footprint: | 3468.50 g CO₂e |
| UN approval: | 3H1/X1.9/250/... |
| color: | natural |
| thread: | ND 61 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.