UN-Bucket, PE white, volume 30 litre, recessed grips, with closure, Typ EH 300;
€17.97
€21.38
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 7 |
€17.97
/ net
|
| until 71 |
€13.48
/ net
25 %
|
| until 139 |
€12.10
/ net
33 %
|
| from 140 |
€11.00
/ net
39 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
7-5101-300
- 30l Volumen
- Für Lebensmittel geeignet
- Aus HDPE Kunststoff
- Incl. Deckel
- UN – Y Zulassung – für Füllgüter der Verpackungsgruppe II & III geeignet
- Stabiler Kunststoffbügel
- Idealer Eimer zum Transport und Lagern von festen Gefahrstoffen
- Luft- und wasserdicht
- Blickdicht - schützt Dein Füllgut vor Lichteinflüssen
- Geruchs- und geschmacksneutral
- Problemloser Transport auch im befüllten Zustand
- Durchmesser oben: 37,6 cm / Durchmesser unten: 30,6 cm
Technical details
| Volume: | 30000 ml / 30 liter |
|---|---|
| Height: | 398 mm |
| Weight: | 1225 g |
| Packaging unit: |
8 Pieces per carton
48 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233090 |
| Material: | HDPE |
| Product Carbon Footprint: | 59.90 g CO₂e |
| UN approval: | 1H2/Y45/S/... |
| color: | white |
| thread: | snap closure |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.