Tamper-proof bucket, PP white, weight 72g, volume 2litre, with plastic bail, type ERE 0200P L 48
€1.50
€1.78
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 119 |
€1.50
/ net
|
| until 719 |
€1.13
/ net
25 %
|
| until 1249 |
€0.96
/ net
36 %
|
| from 1250 |
€0.83
/ net
45 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
7-1001-020
- Sturdy plastic frame
- Optionally available with a snap-on lid
- Opening tab with integrated sealing function
- Opaque—protects your contents from light
- Odorless and tasteless
- Easy to transport, even when full
- Top diameter: 23.3 cm / Bottom diameter: 20.4 cm
Technical details
| Volume: | 2000 ml / 2 liter |
|---|---|
| Height: | 132 mm |
| Weight: | 71.6 g |
| Packaging unit: |
120 Pieces per carton
720 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233090 |
| Material: | PP |
| color: | white |
| thread: | snap closure |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.