Tamper-proof bucket 1000ml, PP, white, with plastic clip,weight 39g; type ERE 0100
€0.87
€1.04
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 179 |
€0.87
/ net
|
| until 1079 |
€0.66
/ net
24 %
|
| until 1919 |
€0.55
/ net
37 %
|
| from 1920 |
€0.47
/ net
46 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
7-1001-010
- Sturdy plastic clip
- Optionally available with a snap-on lid
- Opening tab with integrated sealing function
- Opaque—protects your contents from light
- Odorless and tasteless
- Easy to transport, even when full
- Top diameter: 13.1 cm / Bottom diameter: 10.7 cm
Technical details
| Volume: | 1000 ml / 1 liter |
|---|---|
| Height: | 125.5 mm |
| Weight: | 38 g |
| Packaging unit: |
180 Pieces per carton
1080 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233010 |
| Material: | PP |
| color: | white |
| thread: | snap closure |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.