Square wide-necked bottle; amber glass; thread GL 45; vol. 250 ml;
€2.48
€2.95
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 47 |
€2.48
/ net
|
| until 767 |
€2.12
/ net
15 %
|
| until 1535 |
€1.86
/ net
25 %
|
| from 1536 |
€1.68
/ net
32 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
1-1301-0250-45
Technical details
| Volume: | 250 ml / 0.25 liter |
|---|---|
| Length: | 64 mm |
| Width: | 64 mm |
| Height: | 145.8 mm |
| Weight: | 270 g |
| Packaging unit: |
48 Pieces per carton
1536 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 70109071 |
| Material: | Glass |
| Product Carbon Footprint: | 629.80 g CO₂e |
| color: | brown |
| thread: | GL 45 W |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.