Square bottle, HDPE; nature; thread 80 mm; 75 g; vol. 1500 ml; corrugated sides;
€1.35
€1.61
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 89 |
€1.35
/ net
|
| until 359 |
€1.05
/ net
22 %
|
| until 719 |
€0.90
/ net
33 %
|
| from 720 |
€0.81
/ net
40 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
2-M0-1500-80
- 1500ml Volumen Fassungsvermögen
- Robuster HDPE Kunststoff
- Kunststoff natur
- Schraubgewinde RD 80
- Durch die Seitenriffelung liegt die Flasche gut in der Hand
- Geschmacks - und geruchsneutral
- Ideal zum Abfüllen chemisch-technischer Stoffe
- Für Reiniger, Farben, Lacke, Öle
Technical details
| Volume: | 1500 ml / 1.5 liter |
|---|---|
| Length: | 90.5 mm |
| Width: | 125 mm |
| Height: | 184 mm |
| Weight: | 75 g |
| Packaging unit: |
90 Pieces per carton
720 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233010 |
| Material: | HDPE |
| Product Carbon Footprint: | 222.70 g CO₂e |
| color: | natural |
| thread: | ND 80 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.