Square bottle, HDPE; nature; thread 80 mm; 48 g; vol. 750 ml;
€1.05
€1.25
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 161 |
€1.05
/ net
|
| until 647 |
€0.94
/ net
10 %
|
| until 1295 |
€0.85
/ net
19 %
|
| from 1296 |
€0.77
/ net
27 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
2-U0-0750-80
- 750ml Volumen Fassungsvermögen
- Robuster HDPE Kunststoff
- Farbe natur (milchig-transparent)
- Weithalsschraubgewinde RD 80
- Mit Schulter
- Problemloses Befüllen und Entleeren durch große Öffnung
Technical details
| Volume: | 750 ml / 0.75 liter |
|---|---|
| Length: | 88.6 mm |
| Width: | 88.6 mm |
| Height: | 140 mm |
| Weight: | 48 g |
| Packaging unit: |
162 Pieces per carton
1296 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233010 |
| Material: | HDPE |
| Product Carbon Footprint: | 141.30 g CO₂e |
| color: | natural |
| thread: | ND 80 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.