Square bottle, HDPE; nature; thread 80 mm; 120 g; vol. 2500 ml; corrugated sides;
€2.48
€2.95
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 59 |
€2.48
/ net
|
| until 239 |
€1.89
/ net
24 %
|
| until 479 |
€1.65
/ net
33 %
|
| from 480 |
€1.49
/ net
40 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
2-M0-2500-80
- 2500ml Volumen Fassungsvermögen
- Robuster HDPE Kunststoff
- Kunststoff natur
- Weithals Schraubgewinde RD 80
- Durch die Seitenriffelung liegt die Flasche gut in der Hand
- Geschmacks - und geruchsneutral
- Ideal zum Abfüllen chemisch-technischer Stoffe
- Für Reiniger, Farben, Lacke, Öle
Technical details
| Volume: | 2500 ml / 2.5 liter |
|---|---|
| Length: | 90.5 mm |
| Width: | 125 mm |
| Height: | 280 mm |
| Weight: | 120 g |
| Packaging unit: |
60 Pieces per carton
480 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233090 |
| Material: | HDPE |
| Product Carbon Footprint: | 354.80 g CO₂e |
| color: | natural |
| thread: | ND 80 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.