Square bottle, HDPE; nature; thread 40; 50 g; vol. 1000 ml; corrugated;
€0.92
€1.09
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 161 |
€0.92
/ net
|
| until 647 |
€0.72
/ net
22 %
|
| until 1295 |
€0.62
/ net
33 %
|
| from 1296 |
€0.56
/ net
39 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
2-E0-1000-40
- 1000ml Volumen Fassungsvermögen
- Robuster HDPE Kunststoff
- Kunststoff natur (milchig transparent)
- Schraubgewinde RD 40
- Durch die Seitenriffelung liegt die Flasche gut in der Hand
- Geschmacks- und geruchsneutral
- Ideal zum Abfüllen chemisch- technischer Stoffe
- Für Reiniger, E-Liquid, Farben, Lacke, Öle und mehr
Technical details
| Volume: | 1000 ml / 1 liter |
|---|---|
| Length: | 69 mm |
| Width: | 88.5 mm |
| Height: | 212 mm |
| Weight: | 50 g |
| Packaging unit: |
162 Pieces per carton
1296 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233010 |
| Material: | HDPE |
| Product Carbon Footprint: | 146.80 g CO2e |
| color: | natural |
| thread: | ND 40 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.