Square bottle, HDPE nature; thread 40; 19g; vol. 250ml; corrugated sides
€0.44
€0.52
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 399 |
€0.44
/ net
|
| until 2399 |
€0.36
/ net
18 %
|
| until 4799 |
€0.34
/ net
23 %
|
| from 4800 |
€0.33
/ net
25 %
|
Larger quantity?
No longer available
Item No.:
2-V0-0250-40-I
Technical details
| Volume: | 250 ml / 0.25 liter |
|---|---|
| Length: | 43 mm |
| Width: | 55 mm |
| Height: | 140.5 mm |
| Weight: | 19 g |
| Packaging unit: |
400 Pieces per carton
4800 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233010 |
| Material: | HDPE |
| Product Carbon Footprint: | 55.20 g CO₂e |
| color: | natural |
| thread: | ND 40 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.