Square bottle, HDPE; nature; thread 25 mm; 30 g; vol. 500 ml; corrugated; in plastic bag
€0.50
€0.60
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 209 |
€0.50
/ net
|
| until 1049 |
€0.41
/ net
18 %
|
| until 2309 |
€0.37
/ net
26 %
|
| from 2310 |
€0.34
/ net
32 %
|
Larger quantity?
No longer available
Item No.:
2-H0-0500-25-FO
Technical details
| Volume: | 500 ml / 0.5 liter |
|---|---|
| Length: | 55 mm |
| Width: | 71.4 mm |
| Height: | 172 mm |
| Weight: | 30 g |
| Packaging unit: |
210 Pieces per carton
2310 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233010 |
| Material: | HDPE |
| Product Carbon Footprint: | 88.20 g CO₂e |
| color: | natural |
| thread: | ND 25 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.