Square bottle; HDPE; nature; thread 25; 40 g; vol. 750 ml; corrugated;
€0.75
€0.89
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 176 |
€0.75
/ net
|
| until 707 |
€0.57
/ net
24 %
|
| until 1415 |
€0.50
/ net
33 %
|
| from 1416 |
€0.45
/ net
40 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
2-E0-0750-25
Technical details
| Volume: | 750 ml / 0.75 liter |
|---|---|
| Length: | 69.8 mm |
| Width: | 88.7 mm |
| Height: | 177 mm |
| Weight: | 40 g |
| Packaging unit: |
177 Pieces per carton
1416 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233010 |
| Material: | HDPE |
| Product Carbon Footprint: | 118.40 g CO₂e |
| color: | natural |
| thread: | ND 25 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.