Square bottle, HDPE; nature; thread 18 mm; 6 g; vol. 50 ml; corrugated sides;
€0.29
€0.35
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 1499 |
€0.29
/ net
|
| until 8999 |
€0.21
/ net
28 %
|
| until 17999 |
€0.18
/ net
38 %
|
| from 18000 |
€0.15
/ net
48 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
2-S0-0050-18
Technical details
| Volume: | 50 ml / 0.05 liter |
|---|---|
| Length: | 22 mm |
| Width: | 41.5 mm |
| Height: | 88 mm |
| Weight: | 6 g |
| Packaging unit: |
1500 Pieces per carton
18000 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233010 |
| Material: | HDPE |
| Product Carbon Footprint: | 17.50 g CO₂e |
| color: | natural |
| thread: | ND 18 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.