Square bottle for chemicals type "CS"; vo. 250 ml; HDPE, natural colored with thread 50 mm;
€0.75
€0.89
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 449 |
€0.75
/ net
|
| until 1799 |
€0.57
/ net
24 %
|
| until 3599 |
€0.50
/ net
33 %
|
| from 3600 |
€0.45
/ net
40 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
2-0600-0250-50
Technical details
| Volume: | 250 ml / 0.25 liter |
|---|---|
| Length: | 61 mm |
| Width: | 61 mm |
| Height: | 104 mm |
| Weight: | 20 g |
| Packaging unit: |
450 Pieces per carton
3600 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233010 |
| Material: | HDPE |
| Product Carbon Footprint: | 58.40 g CO₂e |
| color: | natural |
| thread: | ND 40 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.