Square bottle/ canister, HDPE; white; thread 40 mm; 63 g; vol. 1000 ml;
€1.12
€1.33
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 132 |
€1.12
/ net
|
| until 531 |
€0.87
/ net
22 %
|
| until 1063 |
€0.75
/ net
33 %
|
| from 1064 |
€0.68
/ net
39 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
2-KM1-1000-40
- 1l Volumen Fassungsvermögen
- Robuster HDPE Kunststoff
- Kunststoff weiß
- Mit Tragegriff
- Enghals Schraubgewinde RD 40
- Luft- und wasserdicht
- Etikettierbar
- Nicht stapelbar
- Geschmacks- und geruchsneutral
- Ideal zum Abfüllen von Lebensmitteln
- Für Wasser, Alkohol, Saft, Most etc.
- Schraubverschluss in weiß, rot, blau und schwarz separat erhältlich
Technical details
| Volume: | 1000 ml / 1 liter |
|---|---|
| Length: | 70.5 mm |
| Width: | 124.5 mm |
| Height: | 167 mm |
| Weight: | 63 g |
| Packaging unit: |
133 Pieces per carton
1064 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233010 |
| Material: | HDPE |
| Product Carbon Footprint: | 184.60 g CO₂e |
| color: | white |
| thread: | ND 40 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.