snap cap closure, PP white, for thread 28/410, hole 3mm, type 1796, straight nozzle
€0.23
€0.27
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 2599 |
€0.23
/ net
|
| until 7799 |
€0.19
/ net
17 %
|
| until 12999 |
€0.17
/ net
26 %
|
| from 13000 |
€0.14
/ net
39 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
8-2040-28/410-W
Technical details
| Height: | 24.5 mm |
|---|---|
| Weight: | 4 g |
| Packaging unit: |
2600 Pieces per carton
31200 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39235010 |
| Material: | PP |
| Product Carbon Footprint: | 13.90 g CO₂e |
| color: | white |
| thread: | 28/410 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.