screw cap, white with foam inlay, thread 28/410; for PET dispenser bottles;
€0.29
€0.35
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 4999 |
€0.29
/ net
|
| until 14999 |
€0.23
/ net
21 %
|
| until 24999 |
€0.20
/ net
31 %
|
| from 25000 |
€0.18
/ net
38 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
8-9311-28/410-W
Technical details
| Height: | 16.7 mm |
|---|---|
| Weight: | 4 g |
| Packaging unit: |
2300 Pieces per carton
82800 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39235010 |
| Material: | PP |
| Product Carbon Footprint: | 13.60 g CO₂e |
| color: | white |
| poetry: | EPE |
| thread: | 28/410 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.