Screw cap closure, PP black; with PTFE-inlay for thread GL 55;
€1.31
€1.56
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 799 |
€1.31
/ net
|
| until 2399 |
€1.07
/ net
18 %
|
| until 3999 |
€0.90
/ net
31 %
|
| from 4000 |
€0.79
/ net
40 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
8-1004-55
- Gewinde GL 55
- PTFE-Einlage: Stärke 2mm, gut geeignet für aggressive oder säurehaltige Füllgüter, höchste chemische Beständigkeit Polytetraflourethylen (PTFE) kaschierte Einlage aus aufgeschäumten Polyethylen (EPE)
- Unter Kaschieren versteht man das Verbinden mehrerer Lagen gleicher oder verschiedener Materialien (meist Folien) mit Hilfe geeigneter Kaschiermittel (Lack, Leim, Wasser). Kaschiert wird, um ein Material zu schützen oder eine Addition günstiger Materialeigenschaften zu erzielen
Technical details
| Height: | 17.4 mm |
|---|---|
| Weight: | 11 g |
| Packaging unit: |
800 Pieces per carton
19200 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39235010 |
| Material: | PP |
| Product Carbon Footprint: | 38.30 g CO₂e |
| color: | black |
| poetry: | EPE |
| thread: | GL 55 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.