screw cap closure; PP black; with LDPE inlay for thread GL 32;
€0.24
€0.29
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 2799 |
€0.24
/ net
|
| until 8399 |
€0.20
/ net
17 %
|
| until 13999 |
€0.17
/ net
29 %
|
| from 14000 |
€0.14
/ net
42 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
8-1001-32
- Gewinde GL 32
- LDPE-Einlage = Konusdichtung-Einlage
Technical details
| Height: | 13.8 mm |
|---|---|
| Weight: | 4 g |
| Packaging unit: |
2800 Pieces per carton
67200 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39235010 |
| Material: | PP |
| Product Carbon Footprint: | 13.80 g CO₂e |
| color: | black |
| poetry: | LDPE |
| thread: | GL 32 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.