Screw can; material PP; white colored; vol 2000ml; 130x165mm;
€3.03
€3.61
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 29 |
€3.03
/ net
|
| until 239 |
€2.29
/ net
24 %
|
| until 479 |
€1.93
/ net
36 %
|
| from 480 |
€1.65
/ net
46 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
4-1001-2000-130
- 2000ml Volumen Fassungsvermögen
- Robuster PP Kunststoff
- Kunststoff weiß eingefärbt (blickdicht)
- Etikettierbar
- Problemloses Befüllen und Entleeren durch große Öffnung
- Restentleerbar
- Ideal für lichtempfindliches Füllgut
- Weithalsöffnung Gewinde RD 130
- Verwendung: Industrie, Labor, Werkstatt und Handwerk für Pulver, Pasten, Cremes oder Feststoffe
- Schraubdeckel in weiß separat erhältlich
Technical details
| Volume: | 2000 ml / 2 liter |
|---|---|
| Height: | 164.4 mm |
| Weight: | 108.4 g |
| Packaging unit: |
30 Pieces per carton
480 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233010 |
| Material: | PP |
| Product Carbon Footprint: | 404.30 g CO₂e |
| color: | white |
| thread: | ND 130 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.