Screw can; material PP; white colored; vol 1500ml; 130x125mm;
€2.83
€3.37
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 43 |
€2.83
/ net
|
| until 351 |
€2.15
/ net
24 %
|
| until 703 |
€1.80
/ net
36 %
|
| from 704 |
€1.55
/ net
45 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
4-1001-1500-130
- 1500ml Volumen Fassungsvermögen
- Robuster PP Kunststoff
- Kunststoff weiß eingefärbt (blickdicht)
- Etikettierbar
- Problemloses Befüllen und Entleeren durch große Öffnung
- Restentleerbar
- Ideal für lichtempfindliches Füllgut
- Weithalsöffnung Gewinde RD 130
- Verwendung: Industrie, Labor, Werkstatt und Handwerk für Pulver, Pasten, Cremes oder Feststoffe
- Schraubdeckel in weiß separat erhältlich
Technical details
| Volume: | 1500 ml / 1.5 liter |
|---|---|
| Height: | 122.7 mm |
| Weight: | 81 g |
| Packaging unit: |
44 Pieces per carton
704 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233010 |
| Material: | PP |
| color: | white |
| thread: | ND 130 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.