Round can 500ml, natural colored, material HDPE, wight 35g, with thread 80mm, type B 500/80
€1.02
€1.21
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 185 |
€1.02
/ net
|
| until 1115 |
€0.77
/ net
25 %
|
| until 2231 |
€0.65
/ net
36 %
|
| from 2232 |
€0.56
/ net
45 %
|
Larger quantity?
No longer available
Item No.:
4-0100-0500-80
- Sturdy HDPE plastic – durable and versatile
- Colour: natural (milky-transparent)
- Easy to handle thanks to large opening
- Suitable for food contact and hygienic
- With shoulder
- Labelling-compatible
- Easy to fill and empty thanks to large opening
- Compatible with various contents such as liquids, pastes and granules
- Screw cap available in white, black, blue, red, green, turquoise and light green
Technical details
| Volume: | 500 ml / 0.5 liter |
|---|---|
| Height: | 87 mm |
| Weight: | 35 g |
| Packaging unit: |
186 Pieces per carton
2232 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233010 |
| Material: | HDPE |
| Product Carbon Footprint: | 101.70 g CO₂e |
| color: | natural |
| thread: | ND 80 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.