Round bottle " tall boston round", PET clear, thread 24/410, 22 g, vol. 250 ml;
€0.69
€0.82
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 375 |
€0.69
/ net
|
| until 1127 |
€0.46
/ net
33 %
|
| until 2255 |
€0.39
/ net
43 %
|
| from 2256 |
€0.35
/ net
49 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
9-3120-0250-24/410
- 250ml Volumen Fassungsvermögen
- Aus PET Kunststoff
- Transluzent
- Glänzende Oberfläche
- Perfekte Alternative zu Glasflaschen
- Bruchsicher
- Geringes Eigengewicht, dadurch auch geringe Transport- und Entsorgungskosten
- Recyclingfähig
- Ideal für den Pharmabereich
- Besonders geeignet für homöopathische und kosmetische Produkte, Aromen, Duftöle und Nahrungsergänzungsmittel
- Verwendung als Basenflasche zum Aufbewahren von selbsthergestellten E-Liquid-Mischungen
- Verschluss: Schraubverschluss und Drück&Dreh Verschluss in weiß
Technical details
| Volume: | 250 ml / 0.25 liter |
|---|---|
| Height: | 170.3 mm |
| Weight: | 21 g |
| Packaging unit: |
376 Pieces per carton
2256 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233010 |
| Material: | PET |
| Product Carbon Footprint: | 100.60 g CO₂e |
| color: | clear |
| thread: | 24/410 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.