Round bottle, 100% rPET brown, Ropp28, 48,5g, volume 1000ml, Pharma Veral, Tray
€1.05
€1.25
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 55 |
€1.05
/ net
|
| until 559 |
€0.69
/ net
34 %
|
| until 1151 |
€0.63
/ net
40 %
|
| from 1152 |
€0.56
/ net
47 %
|
Larger quantity?
No longer available
Item No.:
29-3531-1000-28PP
- 1000ml Volumen Fassungsvermögen
- rPet Kunststoff
- Farbe braun - transparent
- Gewinde 28
- Bruchfest
- Eine leichte Alternative zur Glasflasche
- Ideal für den Pharmabereich
- Recyclingfähig
- Geringes Eigengewicht, dadurch auch geringe Transport- und Entsorgungskosten
Technical details
| Volume: | 1000 ml / 1 liter |
|---|---|
| Height: | 218 mm |
| Weight: | 48.5 g |
| Packaging unit: |
100 Pieces per carton
1152 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233010 |
| Material: | rPET |
| Product Carbon Footprint: | 40.20 g CO₂e |
| color: | transparent-brown |
| thread: | PP 28 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.