Narrow-necked square bottle; HDPE natural 44g; thread 32 mm; vol. 500 ml; for tamper evident closures
€1.91
€2.27
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 121 |
€1.91
/ net
|
| until 1463 |
€1.64
/ net
14 %
|
| until 1463 |
€1.50
/ net
21 %
|
| from 1464 |
€1.37
/ net
28 %
|
Larger quantity?
No longer available
Item No.:
2-0100-0500-32
Technical details
| Volume: | 500 ml / 0.5 liter |
|---|---|
| Length: | 74 mm |
| Width: | 74 mm |
| Height: | 170 mm |
| Weight: | 44 g |
| Packaging unit: |
122 Pieces per carton
1464 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233010 |
| Material: | HDPE |
| Product Carbon Footprint: | 130.50 g CO₂e |
| color: | natural |
| thread: | OV 32 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.