Narrow-necked laboratory bottle; LDPE; nature; thread 18; 9 g; vol. 50 ml; 900 pcs. per PE-bag;
€0.86
€1.02
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 899 |
€0.86
/ net
|
| until 5399 |
€0.74
/ net
14 %
|
| until 10799 |
€0.68
/ net
21 %
|
| from 10800 |
€0.62
/ net
28 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
3-0330-0050-18
- 50ml Volumen Fassungsvermögen
- LDPE Kunststoff
- Leicht zu drücken und trotzdem robust
- Kunststoff natur (milchig-transparent)
- Enghals Schraubgewinde DIN 18
- Durch transparente Optik ist der Füllstand jederzeit ersichtlich
- Leichtes Befüllen oder Reinigen dank der großen Öffnung
- Ideal als Rückstellbehälter oder Spritzflasche
- Zum Abfüllen, Aufbewahren oder Transport von Flüssigkeiten, Pasten, Pulver oder Granulate
Technical details
| Volume: | 50 ml / 0.05 liter |
|---|---|
| Height: | 86 mm |
| Weight: | 9 g |
| Packaging unit: |
900 Pieces per carton
10800 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233010 |
| Material: | LDPE |
| color: | natural |
| thread: | ND 18 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.