Narrow-necked bottle; amber glass; with screw thread GL 28; vol. 1000 ml;
€2.32
€2.76
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 8 |
€2.32
/ net
|
| until 159 |
€1.99
/ net
14 %
|
| until 319 |
€1.74
/ net
25 %
|
| from 320 |
€1.57
/ net
32 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
1-0201-1000-28
- 100ml Volumen Fassungsvermögen
- Braunglas
- Transparent
- Hydrolytische Klasse III
- Gewinde GL 28
- Geschmacks- und geruchsneutral
- Schützt vor UV-Strahlung, somit bleibt die Qualität von lichtempfindlichen Produkten gewährleistet
- Verwendung: Probenentnahme für Rückstellmuster, Lagerung und Transport von Flüssigkeiten, groben Feststoffen, wie z.B. Granulate
Technical details
| Volume: | 1000 ml / 1 liter |
|---|---|
| Height: | 218.3 mm |
| Weight: | 500 g |
| Packaging unit: |
9 Pieces per carton
320 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 70109051 |
| Material: | Glass |
| Product Carbon Footprint: | 1161.50 g CO₂e |
| color: | brown |
| thread: | GL 28 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.