Measuring cup; material HDPE; natural colored; vol 300ml;
€0.57
€0.68
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 890 |
€0.57
/ net
|
| until 8909 |
€0.43
/ net
25 %
|
| until 17819 |
€0.36
/ net
37 %
|
| from 17820 |
€0.31
/ net
46 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
4-3000-0300
Technical details
| Volume: | 300 ml / 0.3 liter |
|---|---|
| Height: | 94 mm |
| Weight: | 19 g |
| Packaging unit: |
891 Pieces per carton
17820 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39249000 |
| Material: | HDPE |
| Product Carbon Footprint: | 1.60 g CO₂e |
| color: | natural |
| thread: | snap closure |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.