Hobbock, PP white, weight 774g, volume 30L, recessed grips, waterproof, type ERE 3000 C26;
€8.91
€10.60
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 9 |
€8.91
/ net
|
| until 59 |
€6.75
/ net
24 %
|
| until 239 |
€5.68
/ net
36 %
|
| from 240 |
€4.86
/ net
45 %
|
Larger quantity?
No longer available
Item No.:
7-1001-300
- 30l Volumen
- Für Lebensmittel geeignet
- Aus PP Kunststoff
- Mit seitlichen Muschelgriffen
- Optional mit Schnappdeckel erhältlich
- Öffnungslasche mit integrierter Siegelfunktion
- Blickdicht - schützt Dein Füllgut vor Lichteinflüssen
- Geruchs- und geschmacksneutral
- Problemloser Transport auch im befüllten Zustand
- Durchmesser oben: 38,5 cm / Durchmesser unten: 31,5 cm
Technical details
| Volume: | 30000 ml / 30 liter |
|---|---|
| Height: | 388 mm |
| Weight: | 791.2 g |
| Packaging unit: |
10 Pieces per carton
60 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233090 |
| Material: | PP |
| Product Carbon Footprint: | 2630.70 g CO₂e |
| color: | white |
| thread: | snap closure |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.