Cylindrical wide-necked can; material PE, black colored; with thread; weight 56g; vol 1000ml;
€1.05
€1.25
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 107 |
€1.05
/ net
|
| until 485 |
€0.98
/ net
7 %
|
| until 971 |
€0.94
/ net
10 %
|
| from 972 |
€0.90
/ net
14 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
4-1002-1000-100
- Robust & bruchsicher
- Etikettierbar
-
Weithalsöffnung für komfortables Befüllen & Entleeren
- Restentleerbar für optimale Materialnutzung
- Ideal für lichtempfindliches Füllgut dank Blickdichtigkeit
- Verwendung: z.B. zum Abfüllen von Fischfutter / Angelködern
Technical details
| Volume: | 1000 ml / 1 liter |
|---|---|
| Height: | 152 mm |
| Weight: | 61 g |
| Packaging unit: |
108 Pieces per carton
972 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233010 |
| Material: | HDPE |
| color: | black |
| thread: | ND 100 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.