Cylindrical round bottle; HDPE; white; thread 18 mm; 6 g; vol. 50 ml;
€0.15
€0.18
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 1299 |
€0.15
/ net
|
| until 7799 |
€0.12
/ net
20 %
|
| until 15599 |
€0.11
/ net
27 %
|
| from 15600 |
€0.10
/ net
33 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
3-0101-0050-18
- 50ml Volumen Fassungsvermögen
- Robuster HDPE Kunststoff
- Kunststoff weiß eingefärbt
- Gewinde RD 18
- Geschmacks- und Geruchsneutral
- Für Lebensmittel geeignet
- Ideal für die Anwendung im Kosmetikbereich
Technical details
| Volume: | 50 ml / 0.05 liter |
|---|---|
| Height: | 95.2 mm |
| Weight: | 6 g |
| Packaging unit: |
1300 Pieces per carton
15600 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233010 |
| Material: | HDPE |
| Product Carbon Footprint: | 17.60 g CO₂e |
| color: | white |
| thread: | ND 18 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.