Cylindrical round bottle, HDPE; nature; thread 18/15 mm; 8 g; vol. 100 ml; for double wall closures or sprayer;
Your desired product from our premium range – simply inquire and order!
Submit request
Item No.:
3-0100-0100-18
- 100ml Volumen Fassungsvermögen
- Robuster HDPE Kunststoff
- Farbe natur (milchig-transparent)
- Enghals Schraubgewinde DIN 18
- Etikettierbar
- Geeignet für technische, chemische und kosmetische Füllgüter
- Verschlüsse: Fingerzerstäuber, Doppelwandverschluss, Klappscharnierverschluss, Verschluss mit Dosierspitze
Technical details
| Volume: | 100 ml / 0.1 liter |
|---|---|
| Height: | 109.5 mm |
| Weight: | 8 g |
| Packaging unit: |
1000 Pieces per carton
8000 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233010 |
| Material: | HDPE |
| Product Carbon Footprint: | 23.50 g CO₂e |
| color: | natural |
| thread: | ND 18 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.