Cylindrical round bottle; HDPE; black; thread 28/410; 40 g; vol. 500 ml; tray packaging;
€0.91
€1.08
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 209 |
€0.91
/ net
|
| until 629 |
€0.68
/ net
25 %
|
| until 1259 |
€0.57
/ net
37 %
|
| from 1260 |
€0.51
/ net
44 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
3-0102-0500-28/410
Technical details
| Volume: | 500 ml / 0.5 liter |
|---|---|
| Height: | 209 mm |
| Weight: | 40 g |
| Packaging unit: |
210 Pieces per carton
1320 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233010 |
| Material: | HDPE |
| Product Carbon Footprint: | 112.90 g CO₂e |
| color: | black |
| thread: | 28/410 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.