clear glass pot, thread 62, 100ml
€1.42
€1.69
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 55 |
€1.42
/ net
|
| until 111 |
€1.21
/ net
15 %
|
| until 1119 |
€1.16
/ net
18 %
|
| from 1120 |
€0.95
/ net
33 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
1-0900-0100-62
- 100ml Volumen Fassungsvermögen
- Klarglas
- Transparent
- Geruchs- und geschmacksneutral
- Leichte Befüllung durch große Öffnung
- Gewinde GL 62
- Ideal zum Abfüllen von Cremes, Lotionen und vielen anderen Kosmetikprodukten
- Hochwertige Glastiegel für einen optimalen Schutz des Füllgutes
Technical details
| Volume: | 100 ml / 0.1 liter |
|---|---|
| Height: | 58.9 mm |
| Weight: | 173.8 g |
| Packaging unit: |
56 Pieces per carton
112 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 70109047 |
| Material: | Glass |
| color: | clear |
| thread: | GL 62 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.