Clear glass pot, frosted, vol.: 50ml
€0.98
€1.17
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 104 |
€0.98
/ net
|
| until 1259 |
€0.76
/ net
22 %
|
| until 3674 |
€0.66
/ net
33 %
|
| from 3675 |
€0.59
/ net
40 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
1-0904-0050-61
- 50ml Volumen Fassungsvermögen
- Klarglas mattiert
- Geruchs- und geschmacksneutral
- Leichte Befüllung durch große Öffnung
- Gewinde GL 61
- Ideal zum Abfüllen von Cremes, Lotionen und vielen anderen Kosmetikprodukten
- Hochwertige Glastiegel für einen optimalen Schutz des Füllgutes
Technical details
| Volume: | 50 ml / 0.05 liter |
|---|---|
| Height: | 40.7 mm |
| Weight: | 105.4 g |
| Packaging unit: |
75 Pieces per carton
450 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 70109047 |
| Material: | Glass |
| color: | clear frosted |
| thread: | GL 61 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.