canister; material HDPE; white colored; vol.10l; weight 380g; thread RD45; UN-qualification;
€4.31
€5.13
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 14 |
€4.31
/ net
|
| until 69 |
€4.05
/ net
6 %
|
| until 139 |
€3.77
/ net
13 %
|
| from 140 |
€3.37
/ net
22 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
6-0201-100-45-380
- 10l Volumen Fassungsvermögen
- Robuster HDPE Kunststoff
- UN – Y Zulassung – für Füllgüter der Verpackungsgruppe II & III geeignet
- Stapelbar durch Stapelnocken
- Mit Skala – Skalierung in 1000ml-Schritten
- Kunststoff weiß (blickdicht) - schützt Ihr Füllgut vor Lichteinflüssen
- Mit Tragegriff
- Enghals Gewinde RD 45
- Luft- und wasserdicht
- Etikettierbar
- Geschmacks- und geruchsneutral
- Ideal zum Abfüllen von Lebensmitteln
- Für Wasser, Alkohol, Saft, Most etc.
- Verschluss: Kanisterverschluss, Siebeinsatz, Pelikanpumpen, Hochziehverschluss, Entgasungsverschluss, Auslaufhahn
Technical details
| Volume: | 10000 ml / 10 liter |
|---|---|
| Length: | 190 mm |
| Width: | 230 mm |
| Height: | 310 mm |
| Weight: | 380 g |
| Packaging unit: |
15 Pieces per carton
140 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233090 |
| Material: | HDPE |
| Product Carbon Footprint: | 1067.20 g CO₂e |
| UN approval: | 3H1/Y1.9/200/... |
| color: | white |
| thread: | ND 45 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.