Canister; material HDPE; natural colored; vol.5l; weight 250g; thread RD 51; UN-qualification;
€3.52
€4.19
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 31 |
€3.52
/ net
|
| until 127 |
€3.08
/ net
13 %
|
| until 255 |
€2.90
/ net
18 %
|
| from 256 |
€2.64
/ net
25 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
6-0300-050-51-250
- 5l Volumen Fassungsvermögen
- Robuster HDPE Kunststoff Lebensmittelgeeignet
- UN – X Zulassung – für Füllgüter der Verpackungsgruppe I & II & III geeignet
- mit Skala – Skalierung in 1000ml-Schritten
- Stapelbar durch Stapelnocken
- Kunststoff natur (milchig-transparent) - Füllstand jederzeit erkennbar
- Mit Tragegriff
- Enghals Gewinde RD 51
- Luft- und wasserdicht
- Etikettierbar
- Geschmacks- und geruchsneutral
- Ideal zum Abfüllen von Gefahrgut-Flüssigkeiten
- Für Säuren, Lacke, Farben, Öle, Chemikalien oder Reinigungsmittel
- Verschluss: Kanisterverschluss und Auslaufhahn
Technical details
| Volume: | 5000 ml / 5 liter |
|---|---|
| Length: | 145 mm |
| Width: | 190 mm |
| Height: | 251 mm |
| Weight: | 250 g |
| Packaging unit: |
32 Pieces per carton
256 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233090 |
| Material: | HDPE |
| Product Carbon Footprint: | 700.40 g CO2e |
| UN approval: | 3H1/X1.9/250/... |
| color: | natural |
| thread: | ND 51 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.