canister; material HDPE; natural colored; vol.30L; weight 1050g; thrad RD61; UN-qualifications;
€11.85
€14.10
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 3 |
€11.85
/ net
|
| until 23 |
€11.11
/ net
6 %
|
| until 47 |
€10.36
/ net
13 %
|
| from 48 |
€9.25
/ net
22 %
|
Larger quantity?
No longer available
Item No.:
6-0200-300-61-1050
- 30l Volumen Fassungsvermögen
- Robuster HDPE Kunststoff
- UN – Y Zulassung – für Füllgüter der Verpackungsgruppe II & III geeignet
- Stapelbar durch Stapelnocken
- Kunststoff natur (milchig-transparent) - Füllstand jederzeit erkennbar
- Mit Tragegriff
- Weithals Gewinde RD 61
- Luft- und wasserdicht
- Etikettierbar
- Geschmacks- und geruchsneutral
- Ideal zum Abfüllen von Lebensmitteln
- Für Wasser, Alkohol, Saft, Most etc.
- Verschluss: Kanisterverschluss und Auslaufhahn
Technical details
| Volume: | 30000 ml / 30 liter |
|---|---|
| Length: | 284 mm |
| Width: | 320 mm |
| Height: | 438 mm |
| Weight: | 1050 g |
| Packaging unit: |
4 Pieces per carton
48 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233090 |
| Material: | HDPE |
| Product Carbon Footprint: | 2923.90 g CO₂e |
| UN approval: | 3H1/Y1.9/200/... |
| color: | natural |
| thread: | ND 61 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.