Bucket, PP white, weight 538g, volume 20litre, metal bail, waterproof type ERC 2000 S34;
€6.77
€8.06
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 14 |
€6.77
/ net
|
| until 59 |
€5.13
/ net
24 %
|
| until 335 |
€4.30
/ net
36 %
|
| from 336 |
€3.70
/ net
45 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
7-1001-200
- Sturdy metal frame with handle
- Optionally available with a snap-on lid
- Opening tab with integrated sealing function
- Opaque—protects your contents from light
- Easy to transport, even when full
- Top diameter: 32.6 cm / Bottom diameter: 28.2 cm
Technical details
| Volume: | 20000 ml / 20 liter |
|---|---|
| Height: | 327 mm |
| Weight: | 538.3 g |
| Packaging unit: |
15 Pieces per carton
90 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233090 |
| Material: | PP, Steel |
| color: | white |
| thread: | snap closure |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.