Bucket 10l type ERE 1000 P C39, material PP and with plastic clip
€3.52
€4.19
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 47 |
€3.52
/ net
|
| until 335 |
€2.66
/ net
24 %
|
| until 647 |
€2.24
/ net
36 %
|
| from 648 |
€1.93
/ net
45 %
|
Larger quantity?
In stock, delivery time: 1-3 days
Item No.:
7-1001-100
- Sturdy plastic frame
- Optionally available with a snap-on lid
- Opening tab with integrated sealing function
- Opaque—protects your contents from light
- Odorless and tasteless
- Easy to transport, even when full
- Top diameter: 26.6 cm / Bottom diameter: 22.6 cm
Technical details
| Volume: | 10000 ml / 10 liter |
|---|---|
| Height: | 262.5 mm |
| Weight: | 259.5 g |
| Packaging unit: |
40 Pieces per carton
240 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39233090 |
| Material: | PP |
| Product Carbon Footprint: | 863.00 g CO₂e |
| color: | white |
| thread: | snap closure |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.