Allround bottle; amber glass; thread GL 18; vol. 20 ml
Your desired product from our premium range – simply inquire and order!
Submit request
Item No.:
1-0501-0020-18
- Braunglas
- Hydrolythische Klasse III
- Gewinde GL 18
- 20ml Volumen Fassungsvermögen
- Geschmacks- und geruchsneutral
- Chemisch stabil, unerwünschte Stoffe werden nicht an den Inhalt abgegeben
- Schützt vor UV-Strahlung, somit ist die Qualität von lichtempfindlichen Produkten gewährleistet
- Verwendung: Abfüllung von Duftölen, Pharmazeutika oder homöopathischen Produkten, Kosmetika, Lebensmittel
- Verschlüsse: Schraubverschluss mit LDPE-Einlage, Tropfverschluss mit kurzem Luftrohr, Drück+Dreh mit Tropfverschluss, Tropfverschluss mit Originalität erhältlich
Technical details
| Volume: | 20 ml / 0.02 liter |
|---|---|
| Height: | 74.2 mm |
| Weight: | 38 g |
| Packaging unit: |
75 Pieces per carton
12584 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 70109079 |
| Material: | Glass |
| color: | brown |
| thread: | GL 18 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.