640 Liter IBC HDPE natur eckig
€286.00
€340.34
gross
| Number | unit price |
|---|---|
| until 2 |
€286.00
/ net
|
| until 5 |
€264.00
/ net
8 %
|
| from 6 |
€253.00
/ net
12 %
|
Larger quantity?
No longer available
Item No.:
5-3110-0640
- 640l Volumen Fassungsvermögen
- Kunststoff HDPE – stabil
- Verzinkter Stahlrohrrahmen
- Integrierte Palette als Untergrund
- Hohe Standsicherheit
- Befüllung über Einfüllöffnung
- Entnahme über Klappenhahn
- Ideal als Lager- und Transportbehälter für Flüssigkeiten
- UN-Y Feststoffzulassung für Gefahrguttransport
Technical details
| Volume: | 640000 ml / 640 liter |
|---|---|
| Length: | 1200 mm |
| Width: | 800 mm |
| Height: | 1000 mm |
| Weight: | 48000 g |
| Packaging unit: |
6 Pieces per pallet
|
| Intrastat / customs tariff no.: | 39239000 |
| Material: | HDPE, Steel |
| color: | natural |
| thread: | DN 225 |
| Chemical resistance: | view |
Your benefits with us
Personalized consultation
From the initial idea, through development to delivery
Printing & Labeling
There are virtually no limits to packaging design.
Certification according to DIN
We are certified according to DIN EN ISO 9001 and work with the highest quality
Sustainable packaging
We strive for sustainable solutions in all our measures and products. For the benefit of our environment.